چهارشنبه, ۴ اردیبهشت , ۱۳۹۸

بخش های آسیب دیده کهنه قلعه مشگین شهر مرمت می شود

کریم حاجی زاده روز سه ‌شنبه به خبرنگار ایرنا افزود: اثر تاریخی کهنه قلعه با عرصه ۲.۵ هکتار در ورودی قدیم شهر مشگین شهر واقع شده است.
او گفت: این بنا از بزرگ‌ترین بناهای خشتی شمال غرب کشور محسوب می‌شود که در سال ۱۳۴۵ با شماره ۶۱۸ به ثبت ملی رسیده است.
وی اظهار کرد: با توجه به کاوش های صورت گرفته در در هشت نقطه از بنا توسط کارشناسان میراث فرهنگی در سال ۱۳۶۶، اصل بنا مربوط به دوره شاپور دوم ساسانی در سال ۳۳۷ میلادی است.
حاجی زاده با بیان اینکه در سال ۱۲۱۸ قمری از این بنا به عنوان دارالحکومه یاد شده است، اضافه کرد: این بنا در سال ۱۲۶۶ قمری نیز به سربازخانه نیروهای دولتی تبدیل شده است.
او با اشاره به اینکه ۱.۸ هکتار از این مجموعه در سال ۱۳۸۷ شمسی توسط میراث فرهنگی استان از نیروی انتظامی تملک شد، گفت: در حال حاضر قسمت عیانی باقی مانده از بنا حدود هفت هزار متر مربع است که اکثرا به مرور زمان تخریب شده و بقایایی از آن باقی مانده است.
وی به انجام پیگرد در این مجموعه اشاره و تصریح کرد: پیگرد آوارهای مربوط به سه برجک واقع در ضلع شرقی این اثر زیر نظر متخصصان باستان شناسی اداره کل میراث فرهنگی استان انجام شد و پلان خوانی این برجک ها نیز صورت گرفت.
حاجی زاده گفت: بررسی ها نشان می دهد حفاظت اضطراری قسمت های آسیب دیده دیوارها و برجک های این بنا از اولویت های برنامه مرمتی این اثر تاریخی است.
او گفت: اخیرا با تامین مصالح مورد نیاز اعم از آجر خشتی، سنگ، خشت و سایر مصالح مورد نیاز این اقدام با در نظر گرفتن تمهیدات لازم آغاز شده است.
وی در عین حال به تهدیدات پیرامونی بنا اشاره و تصریح کرد: وجود نهرهای آب کشاورزی و جاری شدن آب های سطحی شهری به داخل قلعه و نیز کنده کاری های ناشی از عوامل انسانی از عمده تهدیدات این اثر تاریخی است.
او افزود:در جلسه اخیر کارگروه توسعه گردشگری شهرستان در مشکلات کهنه قلعه قرار شد که ساختمان بیمارستان قدیمی طالقانی که در حال حاضر برای نگه داری خودروهای اورژانس استفاده می‌شود با تامین زمین از سوی اداره کل راه و شهرسازی تخلیه شده و در اختیار میراث فرهنگی استان قرار بگیرد.
شهرستان مشگین شهر با ۱۵۵ هزار نفر جمعیت در ۹۰ کیلومتری شمال غربی اردبیل دارای آثار تاریخی متعدد از جمله قلعه قهقهه ، کاروانسرای قانلی بولاغ ، مقبره سیدسلیمان فخرآباد ، کهنه قلعه ، چند حمام قدیمی و آب های گرم معدنی شابیل و قینرجه است.
ده ها اثر باستانی و نیز سایت تاریخی شهر یئری با ده ها پیکره سنگی با حدود هشت هزار سال قدمت در این شهرستان واقع شده است.
شهرستان مشگین شهر با داشتن قابلیت های متعدد گردشگری از جمله آب های گرم معدنی ، کوهستان سبلان ، جنگل های بکر ارسباران و آثار متعدد باستانی و تاریخی توانسته نظر تعداد زیادی از سرمایه گذاران را به خود جلب کند.
چشمه آبگرم قینرجه با دمای ۸۶ درجه داغ ترین چشمه معدنی جهان است و در سال های نه چندان دور اولین مجتمع آبدرمانی توسط دولت در این منطقه احداث شده است.
سه مجتمع بزرگ آبدرمانی وله زیر ، شابیل و قینرجه و چشمه های آبگرم قوتورسویی ، موئیل ، ملک سوئی و دودو مورد استفاده قرار می گیرند.
خبرنگار: گیتی طالبی ** انتشار دهنده: سیفعلی موسی زاده
۶۰۱۸/۶۰۱۶

انتهای پیام /*


فرهنگی


میراث


مشگین شهر


کهنه قلعه

تصاویر

فروش بلیط هواپیما گروه تورهای بعثت