چهارشنبه, ۴ اردیبهشت , ۱۳۹۸

تهران و ایروان بر توسعه روابط فرهنگی و هنری تاکید کردند

به گزارش خبرنگار فرهنگی ایرنا، سید عباس صالحی روز سه شنبه در دیدار با «آرمن امیریان» همتای ارمنستانی خود با خیرمقدم به وی و هیات همراه، روابط دو کشور را در زمینه فرهنگی، هنری و رسانه ای، رو به توسعه و گسترش عنوان کرد.
وی با اشاره به ظرفیت های بالای هنرمندان ایران در حوزه های سینما، موسیقی، تئاتر، تجسمی، رسانه و کتاب، در زمینه گسترش تعاملات دو جانبه اعلام آمادگی کرد و گفت: بر این باوریم که همکاری های فرهنگی و هنری، زمینه ساز نزدیکی دو ملت خواهد شد.
صالحی در ادامه با اشاره به توافقنامه اخیر ایران و ارمنستان در حوزه سینما که هفته گذشته با مشارکت بنیاد فارابی به امضا رسید، ابراز امیدواری کرد که زمینه های اجرایی شدن این توافقات با سفر وزیر فرهنگ ارمنستان به ایران عملیاتی شود.
عضو کابینه دولت دوازدهم در ادامه به روابط خوب و رو به توسعه دو کشور در زمینه های سیاسی و اقتصادی اشاره و ابراز امیدواری کرد که با توافقات انجام شده و جدید در تعمیق روابط و تعاملات فرهنگی و هنری نیز شاهد رشد و پیشرفت باشیم.
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، روابط تاریخی و فرهنگی ایران و ارمنستان را مثبت ارزیابی کرد و گفت: باید سطح روابط ،عمیق تر و جدی تر شود چرا که زمینه و ظرفیت های این مهم فراهم است.

** دعوت از ایران برای مهمان ویژه ارمنستان پاییخت فرهنگی ۲۰۱۸
وزیر فرهنگ ارمنستان نیز در این دیدار ضمن قدردانی و تشکر ویژه بابت مهمان نوازی مردم ایران و به ویژه هنرمندان عرصه فرهنگ هنر، دیدار امروز را فرصت مغتنمی برای توسعه وتعمیق روابط فرهنگی هنری و رسانه ای عنوان کرد.
ارمن امیریان گفت: برای من جای بسی لذت و خوشبختی است که امروز در ایران حضور دارم لذا هیچ گاه در این کشور احساس غریبی و تنهایی نکرده و ایرانیان را از هموطنان خود می دانم.
وی با اشاره به افتتاح جشنواره و نمایشگاه هفته فرهنگی ارمنستان در ایران که براساس موافقتنامه قبلی دو کشور انجام می شود، آن را فرصت مغتمی برای معرفی فرهنگ وهنر کشورش دانست واز ایران متقابلا برای شرکت در این نمایشگاه مشابه دعوت کرد.
وزیر فرهنگ ارمنستان با اشاره به تعیین ایروان به عنوان پایتخت فرهنگی جهان در سال ۲۰۱۸، به صورت رسمی از وزیر فرهنگ وارشاد اسلامی به عنوان حضور مهمان ویژه در این مراسم دعوت به عمل آورد.
وی هدف از سفر خود را شرکت در برگزاری هفته فرهنگی ارمنستان در ایران و همچنین عملیاتی کردن موافقتنامه های امضا شده گذشته فی مابین عنوان کرد.

** روابط فرهنگی وهنری صمیمی ترین و شفاف ترین روابط است
ارمن امیریان با اشاره به سابقه دیرینه روابط دو کشور در زمینه های سیاسی اقتصادی گفت: متعقدم صمیمی ترین، شفاف ترین و بی ریاترین روابط همان روابط فرهنگی وهنری است.
وی به وزیر فرهنگ وارشاد اسلامی ایران پیشنهاداتی را ارائه کرد و گفت: در انتخابات آینده یونسکو درباره حمایت میراث فرهنگی دو کشور در خصوص موزه ارمنستان انتظار ما این است که جمهوری اسلامی ایران در کمیسیون مربوطه از این موضوع حمایت کند.
به گفته وی، زمانی که حملات نظامی و جنگ میان برخی کشورها صورت می گیرید، باید طرحی به تصویب برسد که میراث فرهنگی کشورها در موزه ها مورد حمایت قرار گرفته و قانون جلوگیری از اسیب رسیدن به انها به تصویب برسد.
این مقام مسوول ارمنستانی با اشاره به توافقنامه امضا شده هفته گذشته بنیاد سینمایی فارابی و امور سینمایی کشورش که در ایروان انجام شد، از وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی خواست در خصوص عملیاتی شدن مفاد آن، دستور ویژه را عنایت کند.
وزیر فرهنگ ارمنستان همچنین با تشکر از برپایی هفته های فیلم ارمنستان در ایران و بالعکس که بازتاب بسیار خوبی در هر دو کشور از خود به جا گذاشته، ابراز امیدواری کرد، این هفته های فیلم جنبه سالانه پیدا کند.
امیریان خاطر نشان کرد: چند فیلم ایرانی را دیدم و از دیدن انها لذت بردم زیرا هنرمندان ایرانی بسیار حرفه ای و با تجربه اثر سینمایی خوبی را خلق کرده بودند.
وی افزود: هنرمندان ما نیز می توانند با تبادل تجربیات از ظرفیت های موجود در زمنیه های سینما همواره بهره مند شده و به ویژه در ساخت فیلم های ستنمایی مشترک این تجربیات را به کار بندد.
ارمن امیریان گفت: اکنون در مورد توسعه سینما دور جدیدی در ارمنستان اغاز شده و قانون جدیدی در زمینه سینما در حال تدوین است، به عنوان نمونه تاکید شده که سرمایه گذاران که پروژه های فیلم سازی دارند بتواند اثار مشترک تولید کرده و در نهایت درصدی از درامد حاصل فروش ان اثر سینمایی به سازندگان داده شود.
وی همچنین با اشاره به اقدامات جدید حوزه سینمایی ارمنستان در زمینه توسعه و تجهیز سالن های سینمایی افزود: اقدامات خوبی صورت گرفته که علاوه بر سالن های موجود در این کشو،ر ۱۵ سالن دیگر به انها افزوده شود از این رو آمادگی پذیرش سرمایه گذاران خارجی برای ساخت و تجهیز سالن های سینمایی را اعلام می کنیم.
وزیر فرهنگ ارمنستان اشاره به نیاز همکاری های رسانه ای میان دو کشور پیشنهاد کرد، رسانه های حوزه کودک و نوجوان به ویژه انتشارات و مطبوعاتی ها به زبان های
فارسی و ارمنی با استفاده از نقاشی کودکان، تولیداتی را در دو کشور داشته باشند و زمانی که این اثر منتشر شد به صورت مجموعه در اختیار مدارس و کتابخانه ها قرار گرفته و درآمد حاصله نیز به تولید کنندگان آن برسد..
ارمن امیریان با اشاره به ظرفیت خوب هنر موسیقی ایران پیشنهاد کرد، کنسرت سمفونیک مشترک ایران و ارمنستان ایجاد شود.
وی همچنین پیشنهاد کرد، گروه های مختلف ارکستر سمفونیک و موسیقی در دو کشور برنامه اجرا کنند.
وزیر فرهنگ ارمنستان در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به پیشنهاد دیگری در زمینه برگزاری جشنواره مشترک عاشقانه در زمنیه موسیقی گفت: می توانیم این جشنواره را مشترکا با همکاری ارمنستان، گرجستان و ایران اجرا کنیم، البته نظر گرجستان در این زمینه مثبت بوده از این رو امیدواریم با نظر مثبت ایران سه کشور بتوانیم این جشنواره از تهران تا ایروان و از ایروان تا تلفیس برگزار شود و از این طریق زمینه نزدیک شدن سه ملت را فراهم
کنیم.
وی ابراز امیدواری کرد، پیشنهادات ارائه شده در این نشست وهمچنین مفاد موافقتنامه های منعقده میان دو کشور با نظر و دستور مساعد شخص وزیر فرهنگ ایران هرچه سریع تر عملیاتی و اجرایی شود.
وزیر فرهنگ ارمنستان در عین حال گفت: در زمینه تولیدات مشترک فیلم های سینمایی قرارداد و تفاهمنامه هایی بین دو کشور به امضا رسیده که امیدوارم بزودی اجرایی و عملیاتی شوند.
ارمن امیریان بر همکاری های مشترک تهران و ایروان در بخش های هنرهای تجسمی، تئاتر، نقاشی و ترجمه آثار، چاپ و نشر کتاب و… نیز تاکید کرد.
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی نیز در بخش دوم این دیدار پس از بیان پیشنهادات هتمای ارمنستانی خود در زمینه های همکاری حوزه سینما، تئاتر، هنرهای تجسمی، کتاب و ترجمه آثار، ساخت فیلم مشترک، تبادل تجربیات هنرمندان و اعزام گروههای هنری به دو کشور، کتابخانه ملی، میراث فرهنگی و… ، با برشمردن توانمندیها و ظرفیت های بالای ایران در عرصه های فرهنگی و هنری و رسانه ای، برای همکاری در همه زمینه ها اعلام آمادگی کرد.
صالحی درمورد همکاری های سینمایی هم با اشاره به تولید سالانه بیش از ۱۰۰ فیلم سینمایی در کشور گفت: ایران در زمینه مستندسازی فعالیت های مطلوبی در کارنامه کاری هنرمندان این حوزه ثبت کرده و جشنواره حقیقت یکی از این جشنواره هاست که اجرا می شود.
وی یادآور شد: فیلم کوتاه هم در ایران از جایگاه مناسبی برخوردار است که جشنواره ای از آن برگزار می کنیم که استقبال خوبی نیز از آنها می شود.
صالحی تاکید کرد: ایران و ارمنستان همچنین می توانند در زمینه فیلمسازی و تبادل تجربیات مشترک همکاری های خوبی برای تولید خروجی مناسب داشته باشند.
وی همچنین از آمادگی برگزاری هفته های فیلم ایران در ارمنستان خبر داد و اظهار داشت: معتقدیم سینما به عنوان هنر هفتم می تواند موقعیت مناسبی در گسترش روابط و نزدیکی دو ملت و کشورها واقع شود و از طرفی هم سینما دریچه مناسبی برای توسعه و گسترش تعاملات فرهنگی و هنری کشورها باشد.
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی همچنین با اشاره به ظرفیت و توانمندی های ایران در زمینه کتاب، چاپ و نشر، یکی از این حوزه ها را نشر کودک و نوجوان عنوان کرد و گفت: هر سال بیش از ١٠ هزار عنوان کتاب در حوزه کودک و نوجوان منتشر می شود.
به گفته وی، ظرفیت فضای ایران در حوزه نویسندگان کودک و نوجوان و تصویرگری این حوزه قابل توجه و بالا است و بطور جدی دنبال می شود.
صالحی همچنین با اشاره به فعالیت های این وزارتخانه در امور هنری و بویژه در حوزه تئاتر، از آمادگی همکاری های مشترک در این زمینه و تولیدات آثار مشترک هنری با ارمنستان خبر داد.
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی خاطرنشان کرد: هر شب بیش از ١٠٠ تئاتر در تهران اجرا می شود، از این رو تعداد نمایش های اجرا شده در کشور قابل توجه بوده و از طرفی نیز سبک های مختلف آن و تدریس اساتید این حوزه به لحاظ سبک های تئاتر قابل ملاحظه است.
وی پیشنهاد کرد تا در زمینه برگزاری کارگاه های آموزشی تئاتر نیز همکاری های مشترکی برای انتقال و کسب تجریبات هنرمندان دو کشور را در دستور کار قرار گیرد.
صالحی از موسیقی نیز به عنوان یکی دیگر از زمینه های همکاری مشترک دو کشور یاد کرد و افزود: پیشنهاد تشکیل ارکستر سمفونیک مشترک دو کشور قابل اجرا و عملی شدن است و از طرفی تبادل رهبران موسیقی ارکستر سمفونیک نیز می تواند یکی دیگر از پیشنهادها باشد.
به گفته وی، پیشنهاد مطرح شده وزیر فرهنگ ارمنستان در خصوص اجرای جشنواره عاشقی خوب و قابل اجرا بوده و می تواند علاوه بر ایجاد یک باب جدید در دیگر کشورهای منطقه و حتی دنیا اجرا شود زیرا معتقدیم این مهم پیام آور صلح و دوستی و آرامش شده و موجب ارتباطات جدیدی بین ملت ایران و ارمنستان را فراهم سازد.
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در بخش دیگری از سخنان خود به جایگاه زبان فارسی در کشور ارمنستان، از آمادگی ایران برای تقویت این زبان در این کشور به ویژه مدارس و دانشگاههای ارمنستان خبر داد که باید جدی گرفته شود.
صالحی همچنین ترجمه آثار به زبان ارمنی و فارسی را نیز ضروری دانست و گفت: تاکنون سه اثر از زبان ارمنی به فارسی و از فارسی به ارمنی ترجمه شده که این توانمندی و ظرفیت وجود دارد که نسبت به افزایش آن همکاری بیشتری بعمل آید.
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی به فعالیت های این وزارتخانه در زمینه رسانه و مطبوعات اشاره کرد و افزود: تبادل هیات های رسانه ای دو کشور علاوه بر تقویت و تاکید بر دیپلماسی رسانه ای می تواند در گسترش و تعمیق روابط نیز نقش به سزایی ایفا نماید.
صالحی خاطرنشان کرد: در ایران هشت هزار نشریه، مطبوعات و رسانه های برخط وجود دارد که در این زمینه هیات های رسانه ای دو کشور می توانند تبادل تجربیات را با یکدیگر داشته باشند.
عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی در بخش دیگری از سخنان خود و ادامه پیشنهادات به همتای ارمنستانی، به موضوع گفت وگوی ادیان الهی هم اشاره کرد و گفت: اسلام و مسیحیت زمینه های مشترکی از جمله صلح، عدالت، خانواده، کودکان، و … برای گفت وگو دارند که می توان آنها را گسترش داد.
محمدمهدی حیدریان رییس سازمان سینمایی، محمد سلگی سرپرست معاونت امور فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، عباس خامه یار معاون بین الملل سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی و علی مرادخانی معاون هنری وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی نیز در این دیدار به فعالیت های انجام گرفته و ظرفیت های معاونت های تحت امر خود اشاره و در نهایت پیشنهادهای همکاری های مشترک فرهنگی و هنری را با کشور ارمنستان مطرح کردند.
در خاتمه این دیدار نیز وزرای فرهنگ ایران و ارمنستان هدایایی از کشور خود به یکدیگر اهدا کردند.
فراهنگ ** ۱۳۵۵ ** ۱۰۵۵ ** خبر،عکس و فیلم: علی اکبر قزوینیان * انتشار: زینب کارگر

انتهای پیام /*


فرهنگی


روابط فرهنگی و هنری


وزیر ارشاد


ایران و ارمنستان

تصاویر

فروش بلیط هواپیما گروه تورهای بعثت