پیوند ۵ هزار ساله فرهنگی ایران و ارمنستان در دولت تدبیر و امید گسترش می یابد

به گزارش خبرنگار ایرنا، علی اصغر مونسان عصر سه شنبه در آیین گشایش نمایشگاه آثار باستانی ارمنستان و ایران با عنوان« خاطره یک سرزمین» در موزه ملی اظهار کرد: میراث مشترک بشری از پیوند کهنی نشان دارد که طی هزاران سال در جوامع بشری شکل گرفته و تاکید بر آن موجب صلح و دوستی در شرایط کنونی است.
وی افزود: شباهت آثار باستانی دو کشور نشان از اصول احترام به میراث مشترک و رعایت مفاهیم عمیق فرهنگی است که هر دو ملت برای پاسداشت اندیشه خود کوشیده اند.
معاون رییس جمهوری تاکید کرد: اکنون که ارائه این میراث مشترک به ثمر نشسته، این نمایشگاه فصلی از همگرایی و اتحاد را پیش روی ما گشوده است.
وی اضافه کرد: این نمایشگاه همچنان که از عنوانش بر می آید، روایتگر بخشی از تاریخ سرزمین ها و بازگویی آن برای نسل امروز جهت ساختن فردای دو کشور است.
مونسان گفت: ۱۰۳ اثر تاریخی که از موزه ارمنستان به اینجا آمده، بیانگر تاریخ مشترک چند هزار ساله ای است که تمرکز آن بر آثار اوراتویی پیش از میلاد است.
مونسان یادآور شد: در سفر دکتر روحانی رییس جمهوری کشورمان به کشور دوست ارمنستان، تفاهمنامه ای امضا شد و شرایط برگزاری نمایشگاه مشترک فراهم آمد. این موضوع دیپلماسی فرهنگی ایران را برای رساندن پیام صلح به جهانیان نشان می دهد.
معاون رییس جمهوری یادآور شد: برگزاری این نمایشگاه حرکت مبارکی است که موجب تعمیق و همگرایی فرهنگ دو ملت می شود.
نمایشگاه آثار باستانی پنج هزار ساله ارمنستان و ایران با نام «خاطره یک سرزمین» شامل ۳۰۳ اثر ( ۱۰۳ اثر از ارمنستان و ۲۰۰ اثر از ایران) امروز(سه شنبه) در موزه دوران اسلامی با حضور گری لوئیس نماینده سال سازمان ملل، ارمن امیریان وزیر فرهنگ جمهوری ارمنستان، علی مرادخانی معاون امور هنری وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی و سفرای بیش از ۳۰ کشور گشایس یافت و به مدت سه ماه در معرض دید علاقه مندان خواهد بود.
فراهنگ ** ۳۰۷۹۰ ** ۱۵۴۰ ** خبرنگار: علی اسدی * انتشار: امید غیاثوند

انتهای پیام /*


فرهنگی


میراث فرهنگی


مونسان


ایران و ارمنستان

تصاویر

فروش بلیط هواپیما گروه تورهای بعثت